Obgryzanie paznokci?

Gdy dziecko skubie lub obgryza paznokcie jak temu zapobiec?
pytanie zadane 2 stycznia 2016 w 2 lata przez użytkownika mistrzyni4145 (52,291)

6 odpowiedzi

+3 głosów
Skubanie paznokci często jest objawem jakiegoś stresu, więc zaczęłabym od rozmowy z dzieckiem - być może dziecko czymś się denerwuje?
Jeżeli chodzi o bardziej "mechaniczne" metody, to można posmarować paluszki sokiem z cytryny, octem, lub pomalować paznokcie specjalnym gorzkim lakierem "Pazurek" - nieprzyjemny smak może zniechęcić dziecko do obgryzania :)
odpowiedź 2 stycznia 2016 przez użytkownika danio (60,992)
+2 głosów
Przede wszystkim można:
1.Obcinać paznokcie na krótko-Jeśli Twoje dziecko regularnie obgryza paznokcie, obcinaj mu je na krótko, a będzie miało ku temu mniej okazji.
2. Zastosować lakier przeciw obgryzaniu paznokci-w aptece możesz kupić specjalny lakier do paznokci o gorzkim smaku. Za każdym razem, gdy dziecko włoży palec do ust, poczuje jego gorzki smak i przestanie gryźć paznokcie https://www.doz.pl/apteka/p3278-Zel_gorzki_Pazurek_przeciw_obgryzaniu_paznokci_10_ml Wadą lakieru jest to, że po myciu rąk smak przestaje być wyczuwalny, co dziecko szybko odkryje. Pamiętaj, aby nie używać lakieru jako kary. Ma on służyć dziecku jako przypomnienie, aby jak tylko poczuje gorzki smak, wyjęło palce z buzi.
3. Trik z rękawiczką-załóż dziecku rękawiczki. Nie będzie mogło wtedy obgryzać paznokci. Niezależnie, czy użyjesz materiałowych czy plastikowych rękawiczek, efekt będzie taki sam. Możesz też namalować dziecku na paznokciu uśmiechniętą buźkę i nadać jej imię. Jeśli włoży palec do ust, „kciuk Maciek” przypomni mu zabawnym głosem, że nie chce być mokry i chciałby z powrotem wyjść na świeże powietrze.
Powinnaś skontaktować się z lekarzem-jeśli Twoje dziecko odczuwa ból lub ma zapalenie spowodowane obgryzaniem paznokci, a mimo to traktuje nawyk jako środek uspokajający, może to świadczyć o poważniejszym problemie i powinnaś koniecznie poszukać przyczyn takiego zachowania. Pomocna może okazać się konsultacja z psychologiem dziecięcym.
odpowiedź 2 stycznia 2016 przez użytkownika Alexanndra (184,690)
+4 głosów
Można kupić specjalny gorzki płyn w aptece do smarowania paznokci.
odpowiedź 9 stycznia 2016 przez użytkownika inreii (130,573)
+2 głosów
Są specjalne płyny w aptece, którymi się smaruje paznokcie.
odpowiedź 30 maja 2016 przez użytkownika bst (46,816)
+1 głos
nie ma skutecznej metody
odpowiedź 27 czerwca 2016 przez użytkownika fikumiku (139,918)
0 głosów
są takie gorzkie żele, można je kupić w aptece
odpowiedź 5 września 2016 przez użytkownika poniak (98,872)
Witaj!
Pierwsze kroki stawia Twoje maleństwo ale i Ty jako rodzic? Nie jesteś sam! Tutaj możesz zadawać pytania rodzicom i ekspertom oraz dzielić się wiedzą z innymi. Co więcej - za aktywność otrzymasz fantastyczne nagrody, upominki dla Ciebie i Twojego dziecka!

13,148 pytań

119,781 odpowiedzi

...