Aperitif-zanim goście zasiądą do stołu można ich, dla zaostrzenia apetytu, poczęstować aperitifem. Powinien być to trunek możliwie lekki, więc nie nadają się do tej roli wódka czy słodkie koktajle, ale np. wytrawny wermut, wytrawna lub półwytrawna sherry, gin z tonikiem, szampan lub jakieś wino musujące. Musimy pomyśleć też o aperitifie dla osób niepijących, mogą być to soki: grejpfrutowy lub pomidorowy. Aby nie wypełniać żołądka samym tylko alkoholem, możemy podać także paluszki, orzeszki czy migdały.
Aperitif nie powinien być podawany już przy stole, ale w innym pokoju, z chwilą przyjścia pierwszych gości, zaraz po powitaniu ich przez gospodarzy. Przybywający goście wraz z trunkiem wchodzą do pokoju, w którym przebywają już wcześniej przybyli, następują powitania, dlatego trunek powinniśmy trzymać w lewej ręce. Podczas oficjalnych przyjęć raczej nie zabiera się aperitifu ze sobą do stołu, natomiast podczas nieoficjalnych spotkań z przyjaciółmi można to zrobić.
Aperitif powinien trwać 15-20 minut. Ma on za zadanie zająć gości i pobudzić ich apetyt. Gospodarze natomiast w tym czasie witają gości i ustalają kto przyszedł, a na kogo należy jeszcze czekać. Po upewnieniu się, że wszyscy zaproszeni już przybyli, możemy zapraszać do stołu.